CREA-TEN A GLOBÁLNÍ NEDOSTATEK KREATINU

Kreatin je jedním z nejoblíbenějších a nejověřenějších doplňků stravy na trhu. Od svého uvedení jako doplněk v 90. letech ho používají kulturisté, vzpěrači a další sportovci. Když Rich Piana založil 5% Nutrition, kreatin byl jedním z prvních doplňků, které chtěl vidět v nabídce 5%. Jeho vize se stala legendárním Crea-TEN. Nedávno, stejně jako mnoho jiných věcí, byl kreatin nedostatkovým zbožím. Ceny šly strmě nahoru a suroviny se staly vzácnými. V tomto článku se podíváme na Crea-TEN a současný globální nedostatek kreatinu.

KREATIN - CO TO JE A CO DĚLÁ

Než půjdeme dál, rychle se podíváme, co je kreatin a co dělá. Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina nacházející se v masech a rybách, kterou syntetizují játra, slinivka břišní a ledviny. Skládá se ze tří aminokyselin: methioninu, argininu a glycinu. Kreatin je uložen ve svalech jako kreatinfosfát a je součástí ATP-CP energetického systému. (1)

Stručně řečeno, kreatin podporuje ATP energii, palivo pro svalové kontrakce. Také zvyšuje objem buněk, známý také jako vodní pumpy. Kromě toho podporuje celkový výkon při cvičení.


SOUČASNÝ NEDOSTATEK KREATINU


Většina z vás už ví, že je globální nedostatek monohydrátu kreatinu. Dodávky surovin potřebných k výrobě kreatinu jsou téměř neexistující. Dokonce i značky, které měly smlouvy předem, mají problémy dostat své zásilky včas.
Než půjdeme dál, 5% našlo způsob, jak pokračovat ve výrobě Crea-TEN. Vytvo

řili jsme aktualizovaný vzorec. Stále je to 5g na porci a Crea-TEN obsahuje 9 nejúčinnějších forem kreatinu, začínaje monohydrátem kreatinu. To odráží závazek 5% Nutrition přinášet vám naše inovativní formule, ať se děje cokoliv.
Co se týče nedostatku kreatinu, zásoby jsou nízké, ale poptávka je stále stejně vysoká jako vždy. To vedlo k tomu, že cena za kilo se ztrojnásobila oproti tomu, co byla před krátkou dobou. Před tímto nedostatkem byl kreatin jedním z nejnižších cenově doplňků na trhu. Bez pochyb si pamatujete. Nicméně ceny kreatinu se zvýšily o 150%.
Jak bylo poznamenáno, k dispozici bylo velmi málo kreatinu k nákupu. Navíc, zásoby, které jsou k dispozici od tří hlavních čínských výrobců, jsou vyčleněny na smlouvy. Co to znamená? Bez potvrzené objednávky na monohydrát kreatinu může mít doplňková společnost čekací lhůtu až do října, než se nějaký dostane. Je třeba poznamenat, že některé společnosti dostaly omezené dodávky, když toto píšeme (926/22).

CO ZPŮSOBILO NEDOSTATEK KREATINU?
K tomuto nedostatku přispělo několik faktorů. Patří mezi ně pandemie Covid, nedostatek kontejnerů a zpoždění v dopravě, abychom jmenovali alespoň několik. Někteří lidé by mohli tvrdit, že Čína tyto nedostatky úmyslně vytváří, aby zvýšila poptávku. Pokud by to byla pravda, ceny by šly nahoru. Kromě všech těchto faktorů je nedostatek kreatinu způsoben také problémy s výrobou kreatinu.

HLAVNÍ ČÍNSKÉ VÝROBCE KREATINU
Jak bylo poznamenáno, existují tři hlavní výrobci kreatinu v Číně. Jsou to: Yongan, Baosui a Hengkang. Yogan kontroluje hydroxyacetonitril, složku používanou při výrobě kreatinu. Tato sloučenina způsobuje nadměrné znečištění a čínská vláda nařídila snížení výrobních kapacit.
Hengkang kontroluje v

ýrobu další sloučeniny potřebné pro výrobu kreatinu: kyanamidu. Jeden z hlavních sloučenin používaných k výrobě kyanamidu, karbid vápenatý, je také nedostatkový. Navíc je karbid vápenatý používán při výrobě dalších sloučenin. To znamená, že již tak omezená nabídka je rozprostřena velmi tenkou vrstvou. (2, 3)
Není pochyb o tom, že to jsou všechno složité problémy. Všechny je třeba řešit, než se zásoby kreatinu vrátí do normálu. To se nestane přes noc. To znamená, že bychom měli očekávat, že trh s kreatinem bude dále v omezeném množství během zbytku roku 2022, možná déle. Můžete si být jisti, že 5% Nutrition bude dělat vše, co je v našich silách, abychom vám mohli nadále přinášet naše kreatinové formule.

CO O DALŠÍCH DOPLŇCÍCH?
Dalším populárním doplňkem, který by mohl mít podobné problémy s dodávkami, je citrulin. Výrobce této impozantní pumpovací sloučeniny začal zpřísňovat a někteří z hlavních výrobců mají problémy. Nebuďte překvapeni, pokud vaše oblíbené předtréninkové doplňky 5% budou mít s touto složkou nějaké problémy. I tak se 5% nebudou jen tak dívat ze strany. Jak byste očekávali, hledáme řešení.
SHRNUTÍ
Stručně řečeno, přes všechny tyto nedostatky, 5% Nutrition bude dělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili dostupnost vašich oblíbených produktů 5%. To může zahrnovat úpravy vašich oblíbených produktů 5%, ale buďte si jisti, že 5% bude nadále vyrábět špičkové produkty a my budeme nadále na čele inovací.